Aktualności

 

Program Festiwalu:
24 października 2021
godz. 9.00-11.30 próby, s. wid. Pałacu Młodzieży
godz. 12.00 - przesłuchania konkursowe, s. wid. Pałacu Młodzieży

godz. 14.30 - warsztaty wokalne
godz. 17.00 - koncert laureatów, ogłoszenie werdyktu i wręczenie nagród, s. wid. Pałacu Młodzieży (transmisja na platformie streamingowej)

Zapraszamy!

 

„Piosenka jest dobra na wszystko”
- ten motyw muzyczny oraz przesłanie były przewodnim motywem jubileuszowego – 20 Ogólnopolskiego Festiwalu Interpretacji Piosenki Aktorskiej. Z dźwiękami jazzowej wersji tej piosenki w uszach i w sercach rozstaliśmy się dwa lata temu po wielkiej Gali i artystycznej uczcie w wykonaniu pani Olgi Bończyk. Wszyscy młodzi artyści byli radośni, pełni pomysłów, inspiracji i twórczej energii, ubogaceni talentami innych, w tym mistrzyni piosenki aktorskiej, gwiazdy tamtej edycji.
Odjeżdżali w świetnych nastrojach, z nowymi szansami, z nawiązanymi kontaktami z młodymi twórcami z całej Polski; upewnieni, że warto podążać tą drogą artystyczną – poszukiwania w wielkim oceanie wspaniałych piosenek z doskonałymi tekstami i świetną muzyką – własnych recept na życie i na niepowtarzalny wyraz artystyczny. My, organizatorzy pozostawieni w nagłej ciszy, po tych ciekawych, oryginalnych, noszących wyraz pokoleniowego i indywidualnego znaku interpretacjach znanych szlagierów, jak zawsze, natychmiast myśleliśmy, by tę ciszę tradycyjnie za rok zapełnić kolejnymi oryginalnymi autorskimi wykonaniami w wykonaniu utalentowanych piosenkarzy młodego pokolenia.

Z odważnymi koncepcjami organizowaliśmy następny Festiwal. Jednak, by zacytować poetę: życie, to nie teatr, pisze swoje scenariusze, które nie zawsze nam się podobają.

 

Ubiegłoroczne przedsięwzięcie, z wiadomych względów, nie mogło się odbyć. Ale ten trudny czas - próby, niekiedy cierpienia, wzajemnego oddalenia – był ( i jeszcze jest) czasem wyciszenia, dojrzewania i refleksji, ale także marzeń o spotkaniach, o spełnieniu zawieszonych marzeń i planów. W jakimś sensie ta sytuacja sprzyja zadumie i wyzwala potrzebę tworzenia, by dać wyraz swojemu przeżywaniu tego, co wokół nas i w nas. Niekiedy kreowanie swojej wizji artystycznej pozwała schronić się, bywa katharsis. Słowem, w tej
zmienionej, nowej, niełatwej rzeczywistości nie zmieniło się to, że: piosenka jest dobra na wszystko. Może dlatego, że teksty zawsze mówią o ludziach - o nas. Wyrażają nasze przeżycia, tęsknoty i potrzeby, wyzwalając w nas to, co najlepsze, a muzyka, muzyka łagodzi obyczaje, jest uniwersalnym językiem na każdy czas. Dlatego przeżywając te trudne chwile, nie przestajemy być twórczy, pragniemy realizować się, żyjemy i nie tracimy nadziei, że: jeszcze w zielone gramy. Dlatego zachęcamy was, by z wielkimi tekściarzami (poetami przecież) i autorami muzyki do ich tekstów, z utworami, które Wam w duszy grają spędzić kolejne dni czy miesiące, by nadać im własny kształt, pokazać w swojej interpretacji znanych dzieł, siebie – swój świat, świat przeżyć, doświadczeń, ale i wrażliwości.

 

              
FIPA     aktualizacja 20.09.2021